Sosialismi pelasti messuyhtiön konkurssilta
Maanantai 14.6.2010 klo 19:12
Kaupunginvaltuusto päätti osoittaa Lahden Messut Oy:n osakkeiden merkintään 205 000 euron määrärahan. Myös me sosialidemokraatit olimme tämän ratkaisun kannalla, tavallaan ”pakkorakosessa”. Käytin asiasta kuitenkin kriittisen puheenvuoron:
”Nykypäivän sosialismi tarkoittaa veronkeruujärjestelmää, jolla saadaan aikaan yhteisesti sovittua hyvää, kuten hyvinvointivaltion peruspalveluita tasavertaisesti kaikille. Viimeisten puolentoista vuoden aikana tätä sosialismia on tarvittu yksityisen elinkeinoelämän pelastamiseksi esim. USA:ssa, sitten laajemmin läntisessä maailmassa, ja nyt viimeksi Kreikassa. Tähän liittyy mielenkiintoisesti pankkien asema. Ne ovat yksityisomistuksessa, mutta vastuussa koko talouselämän toiminnasta. Siksi ne voivat luottaa yhteiskunnan apuun romahduksen hetkellä, mikä helpottaa ryhtymistä hyvinkin epäilyttäviin hankkeisiin. Samoin toimivat rahoitusyhtiöt ja finanssikeskukset.
Näin on käynyt myös Suomessa ja nyt Lahdessa. Tänään meidän on päätettävä Lahden Messut Oy:n tulevaisuudesta. Tänään valtuustoa ja veronmaksajia pyydetään apuun, jotta messuyhtiö voisi jatkaa toimintaansa, eikä joutuisi selvitystilaan.
Lahden Messut ilmoitti viisi vuotta sitten valtuustolle, kun olimme tekemässä Lahti-hallin rakentamiseen liittyvää takauspäätöstä, että yhtiön hallitus esittää osakepääoman korotusta suunnattuna osakeantina, jossa huomioidaan Lahden elinkeinoelämän merkittävät tahot ja yhtiön nykyiset omistajat. Eipä kiinnostanut osakeanti liike-elämän edustajia silloin, eikä nytkään.
Voidaan todeta, että Lahden Messut Oy:n osakepääoman korottamista koskeneen ilmoituksen tarkoituksena oli vain vaikuttaa valtuutettujen käyttäytymiseen Lahti-hallin rakentamista varten tarvittavassa takauspäätöksessä. Päätöshän tehtiin sitten täällä valtuustossa äänin 30-29.
Nyt tiedämme, että ne vakuuttelut mitä valtuutetut silloin saivat, olivat hihasta vedettyjä. Suurin osa silloisista omistajista ovat samoja kuin nyt. Täysin piittaamattomia messujen kohtalosta ovat Lahden liikemiesyhdistys, Hämeen kauppakamari, Päijät-Hämeen osuuspankki, Esan kirjapaino, Nordea, Polttimo, Isku, Lassila-Tikanoja, Luhta, Osuuskauppa Hämeenmaa, Raute, Stalatube. Tässä suurimmat yhteisöt, joiden silloisista johtajista osa oli allekirjoittanut vetoomuksen valtuutetuille, että takaisimme Yrityskiinteistöt Oy:n lainan, jotta Lahti-halli saadaan rakennettua - ja selittivät, että kyllä Lahden Messut pärjää, kunhan vain uusi halli saadaan.
Silloin 29 valtuutettua epäili laskelmia messujen pärjäämisestä. Nämä 29 valtuutettua olivat oikeassa.
Nyt olemme päättämässä 205 000 euron määrärahasta Lahden Messut Oy:n osakkeiden merkintään. Tällä päätöksellä aikaisemmin omistamiemme osakkeiden kanssa Lahden kaupungista tulee 63 prosentin osuudella messuyhtiön pääomistaja. Edellä mainitsemani yhtiöt eivät edelleenkään ole kiinnostuneita messujen taloudellisesta tilasta.
Sosialidemokraattisessa valtuustoryhmässä olemme keskustelleet messutoiminnan merkityksestä Lahden kaupungille. Olemme todenneet, että messut ovat imagollisesti tärkeä osa kaupunkiamme. Messutapahtumat tarjoavat työtä myös paikallisille yrityksille ja työntekijöille.
Kaupungin strategiassa yhdeksi menestystekijäksi on nostettu ´hyvä maine elävänä kulttuuri- ja tapahtumakaupunkina´. Tätä menestystekijää tukee messujen haltuunotto kaupunkimme omistukseen. Omistajaohjauksella on suuri merkitys, miten messuyhtiö jatkossa pärjää kaupungin tytäryhteisönä.
Strategiassamme todetaan myös, että palveluiden laatua ja vaikuttavuutta parantamalla edistetään asukkaiden hyvinvointia. Se tarkoittaa, että palveluverkkomme ovat kunnossa, jotta voimme toteutamme asukkaidemme tarpeita ja kuuntelemme myös toiveita olipa kysymyksessä lähikoulut tai esim. kirjastopalvelut. Liikuntapalveluiden parantamisesta teimmekin jo päätöksen edellisessä pykälässä.
Jotta pystyisimme ehkäisemään syrjäytymistä ja huono-osaisuuden kasautumista, joita strategiamme mukaisesti pyrimme torjumaan, on talousarviossamme ja kaikissa toiminnoissamme muistettava ennaltaehkäisevän työn merkitys.
Nyt päätettävä messuyhtiön omistusrakenteen uudelleen järjestely on seurausta siitä, että osa valtuutettuja uskoi aikoinaan Lahden Messut Oy:n silloisen johdon kertomia talouteen liittyviä laskemia, jotka olivat harhaanjohtavia. Voin vain todeta, että Lahden Messut Oy olisi selvitystilassa, siis konkurssissa, ilman nyt tehtäviä toimia messujen omistajuuden suhteen.
Sosialidemokraattinen valtuustoryhmä edellyttää, että tulevaisuudessa Lahden Messut Oy:n toiminnassa otetaan huomioon konserniohjeemme ja tietenkin kaupungin strategiset linjaukset. Samoin edellytämme, että messuihin sijoitetut veroeurot eivät saa olla pois kaupunkimme ydintehtävien hoidosta ja investoinneistamme. Messutoiminta ei ole ydintehtävämme.”
-----------------------------------------------------------------------